<< November >>
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Next performances:
Budapest Philharmonic Orchestra
 
The Company
Artists

Lili Felméri | Ballerina

Studies:
Hungarian Dance Academy (2010)
Royal Ballet School (Great Britain, 2008-2009)
Vaganova Ballet Academy (Russia, 2009)  

 

Ballet Masters and Mistresses:
Erzsébet Dvorszky (Hungarian Dance Academy)
Elina Palsina (Russia)
Imre Dózsa (Hungarian Dance Academy)
Elvira Kukorina (Vaganova Ballet Academy, Russia)
Petal Miller-Ashmole (Royal Ballet School, Great Britain)
Irina A. Sitnikova (Vaganova Ballet Academy, Russia)
Andrea Jeneses (Hungarian Dance Academy)  

 

Beginning of membership: 2009  

 

Roles:
Tchaikovsky-Lindgren: The Nutcracker / Sugar Plum Fairy
Drigo-Petipa: Le Corsaire / Pas de deux
Pugni-Vaganova: Diana and Actaeon / Pas de deux
Adam-Petipa: Le Corsaire / Pas de deux
Auber-Gsovsky: Grand pas classique
Mahler-Dózsa: Adagietto / Pas de deux
Brahms-Dózsa: Poco allegretto, Pas de deux
Minkus-Petipa: La Bayadére / Gamzetti - Pas de deux
Minkus-Petipa: Don Quixote / Dryad
Minkus-Petipa: Don Quixote / Kitry
 

Minkus-Petipa: Don Quixote / Kitris Friends
Glazunov-Petipa: Raymonda
Chopin-Neumeier: Nocturnes
Delibes- Saint-Léon: Coppelia / Swanilda
Adam-Aliev: Giselle / Giselle
 

Hérold-Ashton: La Fille Mal Gardée / Lise 

Goldmark-Hidas-Seregi: The Taming of the Shrew / Bianca
Prokofjev - Seregi: Romeo and Juliet / Juliet
 

Tchaikovsky -Pártay: Anna Karenina / Kitty 

Kocsák-Harangozó Jr.: Snow White and the 7 Dwarfs / Snow White 

Csajkovszkij-Cranko: Onegin / Olga 

 

Courses:
2002-2008 Hungarian Dance Academy
2005 Copenhagen, Denmark: Bartholin International Ballet Seminar
2006 USA-Miami: Miami City Ballet School
2008 USA-Houston: Houston Ballet Ben Stevenson Academy
(Intensive Workshop-Stanton Welch, American Festival for the Arts- Dr Michael Remson)
2009 Belgium (Irina Kolpakova) 

2011 Copenhagen, Denmark: Bartholin International Ballet Seminar-Master Course  

 

Tours:
2003 Romania (Tirgu Mures Theatre)
2003 Switzerland (l Octogone Théatre - Elisabeth Danailov)
2004 Czech Republic (Konzervatori Praha -Jaroslav Slavicky)
2005 Italy (Firenze, Max Ballet Academy- Teatro Contiere Florida)
2006 Germany (Stuttgart Ballet -Wüttemberg Opera House)
2008 England (London, Royal Ballet) 

2010 Scotland (Aberdeen, Youth Festival) 

 

Competitions:
2003-2007 in-house competitions of the Hungarian Dance Academy: 1st price in the respective years
2004 Berlin Kinderchoreographie Tanzrat: 1st price  

2006 International Ballet Competition-Vaganova Prix- 2006, St. Petersburg, Russia- Best Partner Special Prize
2006 Beijing Dance Academy, Wang Guobin-Xu Dingzhong, China: finals
2007 Wien- Theater Akzent, Oesterreichischer Tanzrat, Austria: 2nd prize and Special Prize
2008 Prix de Lausanne, Switzerland: 2nd prize - Best Female Dancer
2008 International Ballet Competition Rudolf Nureyev, Budapest: 2nd prize 

 

Prizes: 

2010 Best Undergraduate Ballet Student (Hungarian Dancers Association) 

2010 Prima Primissima Junior Award - theatre and film category (Prima Primissima Foundation) 

2011 Most Promising Career Starter Dancer, ballet category (Hungarian Dancers Association) 

 

 

Performaces: