![](/media/images/A_vig_ozvegy_proba_03_-_Ronald_.width-800.jpegquality-80.jpg)
11 évvel az Erkel színházi bemutató után az Andrássy úton is bemutatja a Magyar Nemzeti Balett Ronald Hynd humorban bővelkedő, neoklasszikus koreográfiáját. Az angol balett nagy generációjának képviselője ezúttal is személyesen kísérte figyelemmel A víg özvegy betanítását, amelynek eredményeképp 2025. február 8. és 25. között négyes szereposztásban, tíz alkalommal látható Lehár Ferenc közkedvelt operettjének adaptációja.
„Vannak társulatok, amelyeknek a lépések vagy az érzelmek kifejezése gondot jelent, itt azonban mindenki jobb, mint valaha! Igazán briliáns táncosok, nagyon magas szintű technikával rendelkeznek” – így jellemezte a Magyar Nemzeti Balett együttesét az elmúlt hetek próbafolyamatát követően Ronald Hynd, A víg özvegy koreográfusa. A londoni Királyi Balett egykori principálja, aki Frederick Ashton, John Cranko és Kenneth MacMillan kortársaként éppen ötven éve, 1975-ben készítette el az Ausztrál Balett felkérésére Lehár Ferenc máig nagy sikerű operettjének az angol balett nagy korszakába illeszkedő adaptációját, 11 évvel az Erkel Színházban megtartott magyarországi premier után tért most vissza az együtteshez.
A 11 évvel ezelőtti magyarországi premier első szereposztásából az idei operaházi bemutatón ismét megformálja az özvegy Glavari Hannát Tanykpayeva Aliya, míg a társulat többi principálja, Melnyik Tatyjana, Yakovleva Maria és Beck Maria most debütál a szerepben. Partnerét, Danilo Danilovicsot Timofeev Dmitry principál és Radziush Mikalai magántáncos is eltáncolta már a szomszédos országok magyarlakta településeit felkereső 2017/18-as Kárpát-Haza OperaTúra során, míg Balázsi Gergő Ármin principál és Scrivener Louis első magántáncos, az évad étoile-ja, először mutatkozik be a szerelmes gróf szerepében. A darab másik szerelmi szálának karakterei közül Valencienne-t a szólisták új nemzedéke, Takamori Miyu magántáncos, valamint Kosyreva Diana, Sharipova Elena és Wakabayashi Yuki alakítja. Camille-ként Rónai András első magántáncos már a 2017-es erdélyi turnén bemutatkozott, míg a most debütáló Taran Dumitru grand sujet mellett két tánckari művész, Topolánszky Vince és Bäckström Mattheus most ebben a szólista szerepben kap bizonyítási lehetőséget. Hasonló lehetőséghez jut Zéta Mirkó báró szerepében Lecarpentier Léo tánckari művész, aki Kekalo Iurii magántáncos mellett alakítja a felszarvazott pontevedrói nagykövetet.
Rövid háttér A víg özvegyhez
Az államcsőddel fenyegetett balkáni ország, Ponteverdo párizsi nagykövetségén az izgalmak a tetőfokára hágnak: miközben Zéta Mirkó báró, a nagykövet úgy igyekszik országa gazdaságát megmenteni, hogy a gazdag ponteverdói özvegyet, Glavari Hannát egykori szerelmével, Danilo gróffal boronálja össze, a báró felesége, Valencienne az attaséval, Camille-jal flörtöl a követségi titkár, Nyegus asszisztálásával.
Az ausztráliai ősbemutató óta eltelt ötven évben Ronald Hynd A víg özvegy című koreográfiáját több mint 20 rangos társulat is műsorára tűzte: látható volt többek közt a New York-i American Ballet Theatre, a chicagói Joffrey Ballet, valamint a milánói Scala és a Bécsi Állami Operaház balettegyütteseinek előadásában is. A 2014-es Erkel színházi bemutatóra a darab látványvilágát Peter Docherty a budapesti közönség igényeihez mérten, a korábbiaknál is pazarabb kivitelben újította fel. Két fővárosi sorozatot követően a Magyar Nemzeti Balett a 2017/18-as évadban a Kárpát-Haza OperaTúra részeként vitte a darabot tizenhat állomásos turnéra, majd 2018-ban Zágrábban vendégszerepelt a koreográfiával.
Fotó: Berecz Valter