A Magyar Évad végén, 2017. május 10. és június 10. között a MagyarFeszt négy hete alatt lepereg a magyar operatörténet két évszázada Ruzitska Józseftől Varga Juditig és Gyöngyösi Leventéig, minden jelentős operaszerző és több kihagyhatatlan koreográfus művészete is jelen lesz a nagy sorozatban.
Olyan népszerű repertoárdarabokon túl, mint a Háry János vagy A kékszakállú herceg vára, az idei szezonban bemutatott Székely fonó, A szerelemről és más démonokról és a HungarianLateNight egyfelvonásosai is újra láthatók. A fesztivál keretében bemutatjuk Farkas Ferenc vígoperáját, A bűvös szekrényt, valamint a magyar operairodalom két legkorábbi művét: Ruzitska József darabja, a Béla futása fennmaradt az utókor számára, Chudy József elveszett művét, a Pikkó hertzeget Orbán György álmodta újra.
Bartók Béla táncműve, A fából faragott királyfi bemutatásának 100. évfordulójára Frenák Pál készített új koreográfiát, mely először a Fából faragott100 című esten mutatkozik be. A későbbiekben a Bartók Tánctriptichon részeként Juhász Zsolt új Táncszvitjével és Seregi László klasszikusával, A csodálatos mandarinnal látható együtt.
A MagyarFeszten a kortárs magyar operairodalom több műve, például az Utolsó keringő (Madarász Iván), a Le grande macabre (Ligeti György), a Vérnász (Szokolay Sándor), A gólyakalifa (Gyöngyösi Levente), a C'est la guerre és a Lysistrate (Petrovics Emil), illetve az Operaházban 2014-ben bemutatott Spiritiszták (Selmeczi György) hangversenyszerű előadásban hallhatók.
A fesztivál számos előadása szól az ifjabb korosztálynak. A Leánder és Lenszirom című meseopera és a Hófehérke és a 7 törpe című mesebalett mellett látható A makrancos királylány, ez utóbbi az Operaház Gyermekkara előadásában. A középiskolásoknak szóló OperaKaland-sorozat nemzeti operánkkal, a Bánk bánnal a kilencedik állomásához és a 200.000-ik nézőjéhez érkezik.
A magyar operairodalom kétszáz évének elfeledett vagy kevésbé közismert műveit, valamint a legendás magyar koreográfusok táncműveit elevenítik fel a MagyarFeszt izgalmasnak ígérkező új kezdeményezése. Az Operaház harmadik emeleti cukrászdájának bensőséges terében a résztvevők zenetörténészek, ének- és táncművészek, zeneszerzők, karmesterek és más alkotók segítségével mélyülhetnek el a tárgyalt remekművek zenei részleteiben, illetve látványvilágában, míg az alkotások létrejöttéhez kapcsoló személyes történetek, anekdoták is közelebb hozzák a darabot és keletkezéstörténetüket az érdeklődőkhöz.
Június 10-én a fesztivál zárókoncertjének világhírű szólistája, René Pape először lép fel Magyarországon, aki a fesztivál tematikájához híven magyar kötődésű művet is felvett műsorába.
A MagyarFeszt teljes programja a mellékelt kiadványban olvasható.
Az egyes előadásokról szóló részletes információk és a jegyvásárlás elérhető ITT.