Tovább a tartalomhoz

A papírból készült színházi játék a virágkorában, a 19. században nem hiányozhatott a polgári családok otthonából. A gyerekeket és a felnőtteket egyaránt elkápráztatta. A litografált papíríveken megjelenő Schreiber Gyermek Színház Jacob Ferdinand Schreiber nyomdájából indult útjára 1878-ban, s egészen 1926-ig gyártották. Az Esslingenben nyomtatott papírszínház a sok év alatt széles körben elterjedt, Európa-szerte ismertté vált. 

Schreiber papírszínházának repertoárja 69 színházi előadást kínált, melyben irodalmi művek, operák, mesék találhatók. Az eredeti művek alapján készült szövegkönyveit, „füzetecskéit” párbeszédes, verses formában tanárok, ifjúsági írók írták át. A színpadi díszletek, figurák művészeti remekművek, neves illusztrátorok alkotásai.

A kiállítás 20 színpadi jelenettel idézi meg A varázsfuvola, a Tannhäuser, Az orléans-i szűz, a Genovéva, A säckingeni trombitás, a Haramiák, a Csipkerózsika, a Hamupipőke, a Nyolcvan nap alatt a föld körül, a Grant kapitány gyermekei, Az Ezeregyéjszaka meséi és sok más szépirodalmi művet. 

A Schreiber papírszínházat több generáción át egy egri család őrizte, a kassai származású családtag, Schmotzer Alajosné Tarczal Mária hagyatékaként. A Nemzeti Kulturális Alap Közgyűjtemények Kollégiumának támogatásával a papírjáték történet ritka darabjai kerültek a Dobó István Vármúzeum játékgyűjteményébe 2013-ban. A Jacob Ferdinand Schreiber-féle miniatűr papírszínház 849 darabból áll, melynek részei: áttört színpadkeret, színfalak, oldalkulisszák, díszletek, kellékek, jelmezes szereplők és szövegkönyvek. 

A gyermekszínházat a Nemzeti Kulturális Alap Közgyűjtemények Kollégiumának támogatásával – a legsérültebb darabok restaurálása, konzerválása után – vándorkiállítás formájában tárjuk a közönség elé.

A vándorkiállítás az Operaházban 2016. április 20. és június 5. között tekinthető meg.


Fotók: Nagy Attila